W poniższym artykule przedstawimy jak w najprostszy i bezpłatny sposób zweryfikować czy nasza strona posiada wypełnione atrybuty alt. Oczywiście posiadając wiedzę programistyczną bardzo szybko można sprawdzić w kodzie strony czy atrybut alt jest wypełniony czy pusty. My jednak skupimy się na redaktorze strony, który nie posiada żadnej wiedzy programistycznej, a chciałby zadbać o prawidłowe prowadzenie strony internetowej. 

Pod pojęciem tekstu alternatywnego tzw. atrybut "alt" kryje się szeroka gama technik, dzięki którym wszelkie elementy nietekstowe, umieszczone na stronie internetowej, takie jak: zdjęcia, obrazki ozdobne, ikony, wykresy, animacje, itp. będą mogły być przetworzone przez oprogramowanie użytkownika i dostarczyć komplet informacji, jakie ze sobą niosą.

W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że inne oprogramowanie wspomagające, jak np. programy czytające (screen readers) czy roboty wyszukiwarek „widzą” naszą stronę podobnie, jednak to my "redaktorzy strony" mamy obowiązek poinformować co znajduje się np. na zdjęciu.